مطالب آموزشی, مطالب آموزشی ماشین لباسشویی

تعمیر ماشین لباسشویی تضمینی و فوری با بهترین متخصصان

تعمیر ماشین لباسشویی

در دنیای پیچیده و پرمشغله امروزی بهره گیری از ابزارهایی که بتوانند برای ما زمان بخرند و دغدغه بخشی از زندگیمان را کم کنند، الزامی می باشد. یکی از این وسایل بسیار سودمند ماشین لباسشویی می باشد. امروزه تصور زندگی بدون ماشین لباسشویی سخت و حتی غیر ممکن است. تصور کنید یک روز انبوهی از لباسهای کثیف را درون لباسشویی می اندازید و هنگامی که دکمه استارت را می زنید متوجه خرابی ماشین لباسشویی می شوید، آن لحظه بسیار ناراحت کننده خواهد بود، و برای اینکه زود تر ماشین لباسشویی از این حالت خارج کنید تصمیم می گیرید به یک متخصص تعمیر ماشین لباسشویی تماس بگیرید.

این نکته که تعمیر و نصب ماشین لباسشویی به دلیل پیچیده بودن ساختار آن نیاز مند به یک متخصص است، کاملا صحیح می باشد اما گاهی عیوب ماشین لباسشویی ساده و جزئی است و مقداری شناخت در مورد انواع مشکلات رایج ماشین لباسشویی می تواند شما را برای برطرف کردن آن یاری دهد. ما در این مقاله از تیم تعمیراتچی قصد داریم به طور کامل شما را  با انواع عیوب رایج در ماشین های لباسشویی و هم چنین راه کارهایی برای رفع برخی عیوب که می تواند توسط شخص برطرف شوند یاری کنیم تا از متحمل شدن برخی هزینه های تعمیر خلاص شوید.

در سال های گذشته به دلیل کمبود متخصصان در زمینه تعمیرات لوازم خانگی افراد مجبور بودند برای تعمیر ماشین لباسشویی خود به صورت حضوری به تعمیرگاه مراجعه کنند که این کار سختی ها و هزینه های زیادی در برداشت و ممکن بود دستگاه در هنگام جابه جایی آسیب ببیند و همچنین دستگاه باید مدت زمان زیادی را در تعمیرگاه می ماند تا نوبت آن برسد و مراحل عیب یابی و تعمیر صورت گیرد

اما امروزه با وجود نمایندگی های تعمیرات ماشین لباسشویی و تعمیر یخچال فریزر افراد می توانند در هنگام مواجهه با خرابی دستگاه های خود با نمایندگی های مربوطه تماس بگیرند تا متخصصان در محل موردنظر حضور یابند و به مشکل رسیدگی کنند و در صورتی که لازم باشد قطعه ای تعویض یا تعمیر شود  آن را انجام دهند و اگر مشکل ساده باشد از پشت تلفن راهنمایی های لازم را انجام می دهند تا افراد خود در منزل دستگاه را تعمیر نمایند و دیگر نیازی نیست به تعمیرگاه مراجعه کنند. و با وجود این نمایندگی ها افراد دیگر نگران خرابی وسیله های منزل خود نیستند و در صورت بروز مشکل به آسانی می توانند بدون صرف هزینه های زیاد و بدون حضور در تعمیرگاه مشکل خود را حل نمایند.

اگر ماشین لباسشویی شروع به کار نمی کند یا به عبارت دیگر، هنگام تنظیم روی هر چرخه، کار نمی کند یا سر و صدایی ایجاد نمی کند ، ممکن است لباسشویی انرژی الکتریکی دریافت نکند.

اگر ماشین لباسشویی زمانی متوقف شد که باید به چرخه  شستشوی بعدی را شروع کند، ممکن است محافظ باراضافی ماشین لباسشویی قطع شده باشد. در این حالت ، مقداری از لباس ها را خارج کنید تا بار کم شود و اجازه دهید محافظ بار خودش دوباره تنظیم شود. سپس دستگاه را دوباره راه اندازی کنید. (در برخی موارد ، ممکن است لازم باشد لباسشویی را از برق بکشید و سپس مجدداً آن را به برق وصل کنید تا دوباره تنظیم شود.)

ماشین های لباسشویی یکی از متداول ترین وسایل آشپزخانه به شمار می‌ روند که امروزه در نمونه های متفاوت ساخته شده و دارای قابلیت های متنوعی هستند. ماشین های لباسشویی تولید شده توسط شرکت سامسونگ ، اگر چه از بهترین نوع قطعات و با بالاترین کیفیت تکنولوژی برخوردارند اما قاعدتا در عملکرد خود دچار مشکلات جزئی و یا جدی می شوند. از جمله مشکلاتی که این امکان را می دهد برای ماشین های لباسشویی سامسونگ به وجود آید و نیازمند تماس با نمایندگی تعمیراتچی که این بخش از تعمیرگاه های معتبر در لوازم خانگی است 

مزایای خدمات تعمیراتچی

تعمیرات با کیفیت بالا :

تعمیراتچی برای کیفیت خدمات به مشتریان خود استانداردهای بالایی را برای لوازم خانگی تعیین می کند. مهندسان و متخصصان توسط شرکت استخدام، آموزش و مدیریت می شوند.

رزرو آسان و تشخیص خطا :

از طریق تلفن یا رزرو آنلاین از طریق وب سایت می توانید درخواست خود را ثبت کنید.

تعمیرات گارانتی :

تعمیر لوازم خانگی گارانتی دار از جمله تعمیر ماشین لباسشویی نیز برای متخصصان تعمیراتچی امکان پذیر است.

خارج از گارانتی :

شرایط و قیمت تعمیرات منصفانه و شفاف برای مشتریان تعمیراتچی

مشکلات متداول جهت تعمیر لباسشویی

 

 • نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی.
 • نشت آب از زیر ماشین لباسشویی و عدم تراز کردن ماشین لباسشویی .
 • پاره شدن لباس بعد از شست و شو.
 • گرم نکردن آب در ماشین لباسشویی.
 • لرزش و تکان خوردن ماشین لباسشویی.
 • خاموش شدن ماشین لباسشویی در حین کار.
 • باز نشدن درب ماشین لباسشویی.
 • تولید بوی بد در ماشین لباسشویی.

نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

یکی از مشکلاتی که در ماشین لباسشویی رخ می دهد نچرخیدن یا سفت چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی است. ما علت های مختلف این مشکل را شرح می دهیم تا بتوانید به عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی خود بپردازید.

در صورتی که ماشین لباسشویی شما تخلیه نمی شود، نمی چرخد و یا اصلا روشن نمی شود ، متخصصان تعمیر ماشین لباسشویی می توانند با عرضه خدمات مناسب ، سرویس دوره ایی و یا تعمیرات سریع معضلات دستگاه شما را در کمترین مدت زمان ممکن برطرف می کند. برای آسایش حال شما و آسودگی و راحت بودنتان همه تعمیرات لباسشویی در خانه شما انجام می شود. با تعمیر به صرفه ماشین لباسشویی و سرویس های دوره ایی لباسشویی می توانید از این وسیله گرانبها برای سالیان زیادی استفاده کنید.

دلایل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

 1. پاره شدن تسمه ماشین لباسشویی
 2. خراب شدن موتور ماشین لباسشویی
 3. آسیب دیدن بلبرینگ دیگ
پاره شدن تسمه ماشین لباسشویی

علت رایج نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی پاره شدن تسمه است. هم چنین زمانی که دیگ به خوبی نمی چرخد علت آن خارج شدن تسمه از حالت صحیح خود است.

بررسی موارد زیر برای رفع مشکل
 • اگر پولی گیر کرده باشد باعث پارگی تسمه خواهد شد.
 • اگر تسمه ای دیگر را جایگزین کنید ولی قرقره را درست نکنید، باعث پارگی تسمه می شود.
 • همچنین چرخ تسمه که به طبلک شستشو متصل است را بررسی نمایید.
خراب شدن موتور لباسشویی

محرک اصلی برای چرخش دیگ، موتور است و خرابی آن باعث از کار افتادن دیگ می شود.

بررسی موارد زیر برای تعمیر لباسشویی
 • اگر کلاچ ساییده و یا خراب شده باشد، باعث نچرخیدن دیگ خواهد شد و باید آن را تعویض نمود.
 • اگر اسپیلن ها (قطعه ای است که همزن را به موتور محرک متصل میکنند) از بین رفته باشند دیگ لباسشویی نمیچرخد و برای رفع مشکل لازم است آن را تعویض نمود.
 • برخی لباسشویی ها از یک موتور معکوس استفاده می نمایند و در این موارد برای تست موتور دیگ لباسشویی را به دو جهت بچرخانید و اگر فقط در یک جهت میچرخد، ممکن است موتور نیاز به تعویض داشته باشد.
 • اگر اتصال دهنده(اتصال موتور به انتقال دهنده) پوسیده باشد، نیاز به تعویض آن است.
آسیب دیدن بلبرینگ دیگ

بلبرینگ وسیله است که برای اتصال موتور درایو به سبد شست و شو در بسیاری از ماشین لباسشویی های درب از جلو، استفاده می شود.

بررسی موارد زیر برای تعمیرات لباسشویی
 • زمانی که دیگ ماشین لباسشویی نمی چرخد، لازم است بلبرینگ دیگ را بررسی نمود که بیش ازحد داغ و یا دچار سایش نشده باشد. در غیر صورت نیاز به تعویض بلبرینگ خواهد بود.
 • در ماشین لباسشویی های درب از جلو باید گیره انتقال، آزادانه در هر دو جهت چرخشی و کششی حرکت نماید و هیچ چیزی مانع از حرکت همزن یا سبد شستشو نشود، زیرا اختلال حرکت گیره انتقال سبب می شود در کار بلبرینگ دیگ لباسشویی نیز اختلال ایجاد شود.
 • قبل از تعمیر بلبرینگ دیگ ماشین لباسشویی، لازم است دیگ را با دست بچرخانید و از حرکت بدون مانع و راحت آن مطمئن شوید.

نشت آب از زیر ماشین لباسشویی

یکی از مهم ترین مواردی که باید در استفاده از ماشین لباسشویی توجه کرد، نشت آب از زیر آن است. لازم است گفته شود خطر ارتباط برق با آب جدی است، بنابراین اگر مقدار کمی آب هم از زیر ماشین لباسشویی نشت  می کند لازم سریعا برای رفع این مشکل اقدام شود.

نکته : اگر اصلا تخصصی در تعمیرات ماشین لباسشویی ندارید، برای پیشگیری از خطر برق گرفتگی در حین رفع این مشکل، حتما با تعمیر کار لباسشویی برای تعمیر ماشین لباسشویی خود تماس بگیرید.

تعمیر لباسشویی سامسونگ توسط متخصصان به این صورت می باشد که ابتدا کاربران موقع تماس مشکل خودشان را عرض نمایند تا در صورت کم بودن معضل کاربران را راهنمایی می کنند. تا بدون هیچ مشکلی تعرفه ی مشکل به طور کلی برطرف شود

دلایل نشت آب از زیر ماشین لباسشویی

 1. نشتی، پارگی یا گرفتگی در شیلنگ های لباسشویی
 2. چک نمودن پمپ تخلیه برای بررسی نشت آب در لباسشویی
 3. بررسی دریچه ورودی آب برای شناسایی علت نشت آب از زیر لباسشویی
 4. پوسیدگی لاستیک دور درب و عاملی برای نشت آب
 5. چک نمودن دیگ ، کاسه نمد و بلبرینگ برای پیدا کردن علت نشتی آب
 6. نشتی آب از ماشین لباسشویی به دلیل خرابی جا پودری
نشتی، پارگی یا گرفتگی در شیلنگ های لباسشویی

رایج ترین و ساده ترین علت نشتی آب از ماشین لباسشویی همین مورد است.

بررسی موارد زیر برای تعمیر لباسشویی
 • قبل از هرچیز، ابتدا برای نشتی آب شیلنگ های ماشین لباسشویی را چک نمایید.
 • شلنگ های مختلفی در ماشین لباسشویی وجود دارد اما شایع ترین مشکلات در شیلنگ های ورودی و تخلیه رخ می دهد.
 • از اتصال صحیح این دو شیلنگ به ماشین لباسشویی مطمئن شوید.
 • غیر از این دو شیلنگ، ماشین لباسشویی داری شیلنگ داخلی نیز می باشد که سوپاپ ورودی را به وان متصل میکند.
 • با بلند کردن صفحه بالایی لباسشویی می توانید پوسیدگی این شیلنگ را بررسی نمایید.
 • در صورتیکه متوجه شدید که آب در طول چرخه از دستگاه نشت می کند باید مخزن مواد شوینده را بررسی کنید، زیرا در طول چرخه شست وشو آب وارد این قسمت شده و موجب می شود مواد شوینده به ماشین لباسشویی منتقل شوند.
چک نمودن پمپ تخلیه برای بررسی نشت آب در تعمیر ماشین لباسشویی

پمپ تخلیه آب یکی از قسمت های مهم لباسشویی می باشد که وظیفه دارد آب را از لباسشویی خارج کند. این پمپ می تواند تسمه ای، درایو مستقیم و یا الکتریکی باشد. اگر در طول چرخه شستشو نشتی آب را شاهد بودید، می توان حدس زد که خرابی پمپ تخلیه علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی است. بنابراین لازم است که پمپ تخلیه و شیلنگ های متصل به آن را چک نمایید.

بررسی موارد زیر برای درست کردن ماشین لباسشویی
 • در صورت خرابی پمپ تخلیه باید آن را تعویض نمایید.
 • جای پمپ تخلیه معمولا در زیر یا جلوی ماشین لباسشویی است.
 • با باز کردن پنل جلویی ماشین لباسشویی به آن دسترسی خواهید داشت.

نکته: قبل از اقدام به تعویض پمپ تخلیه حتما دوشاخه لباسشویی را بکشید.

بررسی دریچه ورودی آب برای شناسایی علت نشت آب از زیر لباسشویی

دریچه ورودی آب وظیفه کنترل ورود آب گرم و سرد به داخل لباسشویی را  دارد. محل این شیر در پشت ماشین لباسشویی است و شیلنگی به آن متصل شده است که از پنل عقب وارد دستگاه میشود. به همین جهت لازم است دریچه ورودی و شیلنگ های متصل به آن را چک نمایید تا از نبود هر گونه ترک خوردگی و آسیب دیدگی شیلنگ و دریچه مطمئن شوید تا بتوانید با اطمینان علت نشت آب از زیر ماشین لباسشویی را از دریچه ورودی ندانید.

پوسیدگی لاستیک دور درب و عاملی برای نشت آب

لاستیک دور درب یخچال کیفیت خود را به مرور زمان از دست خواهد داد و دچار خرابی می شود.

بررسی موارد زیر برای درست نمودن لباسشویی
 • هر چند وقت یکبار اقدام به تمیز کردن لاستیک دور درب نمایید.

نکته: اگر درب ماشین لباسشویی قفل نمی شود، سریعا آن را برای جلوگیری از نشت آب تعمیر نمایید.

چک نمودن دیگ ، کاسه نمد و بلبرینگ برای پیدا کردن علت نشتی آب

بعضی از دیگ ها به مرور زمان به خاطر رسوب بیش از حد، دچار زنگ زدگی و سوراخ شدن می شوند و عاملی برای نشت آب در لباسشویی می شوند.

بررسی موارد زیر برای تعمیر لباسشویی
 •  تراز نبودن ماشین لباسشویی ، کاسه نمد و بلبرینگ را به مرور زمان داچار مشکل خواهد کرد و عاملی خواهد شد برای نشت آب
 • از بارگیری بیش از حد لباس و فشار بر روی کاسه نمد و بلبرینگ جلوگیری نمایید، زیرا باعث ساییدگی در آنها خواهد شد.
نشتی آب از ماشین لباسشویی به دلیل خرابی جا پودری
بررسی موارد زیر برای درست کردن لباسشویی
 • شیلنگ هایی که به جاپودری لباسشویی متصل است، که اگر این شیلنگ ها را رسوب زدایی نکنیم باعث خواهد شد آب زیادی از طریق شیر برقی وارد جاپودری شود و ایجاد نشت آب در لباسشویی کند، همچنین اتصالاتی که به شیر برقی متصل هستند را بررسی نمایید تا سوراخ نباشد.
 • اگر جاپودری دچار ترک گردد باعث نشت آب می شود.

پاره شدن لباس بعد از شست و شو

اکثر افراد به این معتقدند که شست و شو با ماشین لباسشویی آسیب کمتری به لباس در مقایسه با شست و شوی دستی می زند، اما گاهی اتفاق می افتد که در شست و شوی ماشینی نیز لباس دچار پارگی، ایجاد سوراخ و یا نخ کش می شود. به همین جهت لازم است احتمالاتی را که موجب این اتفاق می شوند را بررسی کنید تا مانع آسیب رسیدن به لباس شوید.

دلایل پاره شدن لباس بعد از شست و شو

 1. تنظیم دور تند و پاره شدن لباس
 2. وجود اجسام تیز در لباس ها
 3. مایع شوینده و سفیده کننده و تاثیر آن در پاره شدن لباس
 4. پر کردن لباس بیش از حد ظرفیت ماشین
 5. کم بودن تعداد لباس ها در ماشین و تاثیر آن در سوراخ شدن لباس
 6. درست و صحیح کار نکردن خشک کن لباس
تنظیم دور تند و پاره شدن لباس
بررسی موارد زیر برای تعمیر لباسشویی
 • برای هر لباس متانسب با نوع و جنس ان لازم است برنامه شست و شوی جدا تنظیم نماییم
 • برای لباس های ابریشمی باید ماشین را روی دور پایین یا کند قرار دهیم
 • اما برای لباس های ضخیم و پشمی می توانیم از دور بالا یا تند ماشین استفاده نماییم.
وجود اجسام تیز در لباس ها

وجود اجسام تیز مانند لبه زیپ ها، دکمه های لبه دار، فنر لباس زیر زنانه،ماندن وسیله تیز در جیب ها و … می تواند در هنگام شست و شو به الیاف پارچه گیر کرده  و باعث پارگی لباس شوند.

بررسی موارد زیر برای تعمیرات لباسشویی
 • جیب‌ها را بررسی نمایید تا اجسام تیز داخل آن نباشد، زیپ  لباس‌ها بسته شوند و لباس‌های زیر زنانه فنر دار را با دست بشورید
 • در صورت امکان لباس ها را پشت و رو نمایید تا الیاف رویی لباس آسیب کمتری ببیند.
مایع سفیده کننده و تاثیر آن در پاره شدن لباس
بررسی موارد زیر برای تعمیرات ماشین لباسشویی
 • به هیچ وجه مایع سفیده کننده غلیظ را داخل ماشین لباسشویی نریزید
 • برای اینکه کار می توانید مایع سفید کننده را با آب رقیق نمایید
 • روش کار به این صورت است که هنگام شست و شو مایع سفید کننده را داخل محفظه مربوط به سفیده کننده بریزید
 • هرگز پودر را مابین لباسها نریزید
 • ریختن پودر مابین لباس‌ها در دیگ، مانع تقسیم درست آن شده و سبب تمیز نشدن صحیح لباسها و حتی ایجاد پوسیدگی در لباس می گردد.
پر کردن لباس بیش از حد ظرفیت ماشین

پر کردن بیش از حد لباس در دیگ علاوه بر این که باعث تمیز نشدن خوب لباسها می شود، احتمال دارد به خاطر فشار و اصطکاک بیش از حد لباسها به یکدیگر، همچنین گیر کردن لباسها بین لبه های مخزن شست و شو و واشر درب ماشین، سبب پارگی در الیاف لباسها شود.

کم بودن تعداد لباس ها در ماشین و تاثیر آن در سوراخ شدن لباس

این تصور اشتباه است که هر چه تعداد کمتری لباس داخل ماشین بیندازیم بهتر است و مانع خواهد فشار کمتری به لباسشویی بیاید. حجم کم لباس علاوه بر اینکه می تواند به کمک فنر های ماشین آسیب برساند، باعث خواهد شد تار و پود لباس ها را به دلیل چرخش بیش از اندازه ماشین خراب کند.

نکته: نگه داشتن حد تعادل تعداد لباس ها برای شست وشو در داخل ماشین، بهترین رویکرد است

درست و صحیح کار نکردن خشک کن لباس

خشک کن ماشین لباسشویی با تندتر چرخیدن سعی دارد لباسها را خشک کند.  اگر دستگاه در حین خشک کردن در تعادل(بالانس) نباشد، احتمال اینکه لباس‌ها به محفظه گیر کرده و موجب پاره شدن آنها  شود زیاد است.

بررسی موارد زیر برای رفع عیب لباسشویی
 • بهتر است سرعت ماشین بر روی 600 دور تنظیم شود.
 • هنگام استفاده از ماشین دکمه easy iron را فشار دهید تا سرعت چرخش در هنگام خشک کردن کمتر شود.

 گرم نکردن آب در تعمیر ماشین لباسشویی

بعضی وقت ها ممکن است شیر آب گرم فعال نباشد و لباسها تنها با آب سرد شست و شو داده شوند. این اتفاق باعث خواهد شد که پودر شست و شو نتواند به درستی داخل آب حل شده و لباسها را به خوبی تمیز کند.

دلایل گرم نکردن آب در ماشین لباسشویی

 1. اشکال در ترموستات
 2. اشکال در هیدروستات
 3. اشکال در تایمر لباسشویی
 4. اشکال در شیلنگ آب گرم
 5. اشکال در شیر برقی ورودی آب
اشکال در ترموستات

وظیفه ترموستات در ماشین لباسشووی ثابت نگه داشتن دمای لباسشویی و در نتیجه ثابت ماندن دمای آب است.

بررسی موارد زیر برای رفع مشکل ماشین لباسشویی
 • هنگامی که متوجه شدید ترموستات خراب شده و یا سیم های متصل به آن جدا گردیده است، می توانید با خواندن دفترچه راهنما نحوه اتصال صحیح سیم ها را مطلع گردید.
اشکال در هیدروستات

وظیفه هیدروستات تنظیم سطح آب در ماشین است که تنظیم اولیه آن توسط کارخانه انجام می گیرید.

بررسی موارد زیر برای درست کردن لباسشویی
 • دو نوع هیدروستات در ماشین های لباسشویی وجود دارند : سه فیش و شش فیش
 • محل قرار گیری هیدروستات در قسمت پایین دیگ است و به محفظه فشار متصل است.
 • هیدروستات حاوی یک شلنگ است.
 • اگر ماشین لباسشویی بیش از اندازه یا کمتر از حد مورد نظر آب می گیرد لازم است هیدروستات تنظیم شود.
 • به وسیله یک پیچ گوشتی می توانید آن را تنظیم نمایید.
 • اگر می خواهید مقدار سطح آب ورودی بالاتر باشد، پیچ را باز تر کنید و بر عکس اگر میخواهید سطح آب پایین بیاید، پیچ را ببندید.
اشکال در تایمر لباسشویی

تایمرها قطعاتی هستند که زمان شست و شو را در لباسشویی مشخص می‌کنند. برای زمان دهی انواع برنامه های مختلف مانند لباس های ابریشمی، لباس های پشمی، خشک کن، اتوکشی و دیگر برنامه های شست و شو تایمر را تغییر می دهیم. برخی اوقات مشاهده می شود که به طور مثال هنگامی که برنامه ی شست و شوی دستی را انتخاب می کنیم آب به خوبی گرم می شود، ولی وقتی که برنامه ی شستشو را به لباس‌های پشمی تغییر می دهیم می بینیم که آب گرم نمی شود، اینجاست که در میابیم اشکال کار در تایمر است. اگر تایمر خراب شد باید آن را از روی برد جدا نمود و به متخصص تعمیر ماشین لباسشویی سپرد.

اشکال در شیلنگ آب گرم
بررسی موارد زیر برای رفع مشکل ماشین لباسشویی
 • بررسی کنید که لوله آب گرم دچار پوسیدگی و خوردگی نشده باشد.
 • برای تمیز کردن فیلتر توری، در ابتدا شیر آب را ببندید و سپس شیلنگ آب گرم را جدا کنید و سپس توری ر تمیز کنید.
 • اگر نتوانستید به صورت کامل توری را تمیز کنید، آن را تعویض نمایید.
 • پس از تمیز کردن توری آن را در جای خود قرار دهید.
 • یک سطل آب در انتهای شیلنگ قرار دهید.
 • اگر آب با فشار کامل از شیلنگ خارج شد یعنی فیلتر تمیز شده است.
اشکال در شیر برقی ورودی آب

تامین آب سرد و گرم بر عهده شیر برقی ماشین لباسشویی است. این قطعه دارای دو بوبین است که وظیفه به کار انداختن دریچه ورودی آب سرد و گرم را دارد.

بررسی موارد زیر برای رفع مشکل لباسشویی
 • بررسی نمایید که آیا جریان برق به بوبین شیربرقی هدایت می شود؟
 • در صورتی که مشاهده کردیم هدایت برق به بوبین انجام می شود ولی آب گرم نی شود یعنی شیر برقی خراب شده است.
 • این کار را می توانید توسط یک اهم متر انجام دهید.
 • در صورت خراب بودن شیر برقی باید آن را تعویض نمایید.

لرزش و تکان خوردن لباسشویی

یکی از مشکلات رایج در برای کاربران این است که چرا ماشین لباسشویی در حین اجرا بیش از حد می لرزد و از جای خود تکان می خورد. باید توجه نمود که بروز این عیب در لباسشویی هیچگونه ارتباطی به مدت زمانی که ماشین را خریده اید ندارد.

دلایل لرزش و تکان خوردن لباسشویی

 1. تراز نبودن دستگاه
 2. خراب شدن کمک فنر
 3. خرابی فنر های نگهدارنده دیگ
تراز نبودن دستگاه

تراز نبودن ماشین لباسشویی اصلی ترین دلیل در لرزش دستگاه است.

بررسی موارد زیر برای تعمیر لباسشویی
 • با قرار دادن یک تراز بر روی ماشین به راحتی می توانید آن را بالانس کنید.
 • برای اینکار می توانید از تخته سه لایه استفاده نمایید.
 • در صورتی که دستگاه را تازه خریده اید، برای جلوگیری از تکان خوردن ماشین حتما پیچ ترنسفر را باز نمایید.
خراب شدن کمک فنر

در تمامی ماشین‌های لباسشویی که دارای درب جلو هستند، قطعه‌ای به نام کمک ‌فنر وجود دارد که حرکات دیگ در ماشین لباسشویی را کنترل و کاهش می‌دهد. خراب شدن و ضعیف شدن این قطعه در ماشین لباسشویی باعث ایجاد لرزش دستگاه و تولید صدای بلند در حین کار ماشین لباسشویی می‌کند. برای بروز این مشکل در این قطعه باید آن را چک نموده و مشکل آن را رفع نمایید. در صورت  بی توجهی به این مسئله احتمال دارد قطعات دیگری در ماشین لباسشویی نیز دچار خرابی شوند.

خرابی فنر های نگهدارنده دیگ

ثابت ماندن دیگ توسط فنر های نگهدارنده انجام می شود. علت استفاده از فنر علاوه بر ثابت نمودن دیگ، وظیفه عدم لرزش ماشین را نیز بر عهده دارد.

در صورت آسیب دیدن فنرهای دیگ و جدا شدن آن، لازم است این قطعه توسط متخصص تعمیر ماشین لباسشویی تعویض شود.

خاموش شدن لباسشویی در حین کار

بعد از اینکه ماشین روشن شد، 2 حالت در خاموش شدن دستگاه و خرابی آن رخ می دهد.

حالت اول: ماشین لباسشویی در حین کار متوقف شده و خاموش می شود.

حالت دوم: ماشین لباسشویی در حین کار متوقف شده ولی خاموش نمی شود.

حالت اول

دلایل بروز مشکل در این حالت
 1. خراب شدن خازن پارازیت گیر
 2. خرابی دو شاخه برق
 3. خرابی تابمر و برد الکترونیکی

حالت دوم

دلایل بروز مشکل در این حالت
 1. خرابی در میکروسوئیچ درب
 2. خراب بودن زبانه درب ماشین لباسشویی
 3. خرابی در شیر برقی

نکته: به دلیل تخصصی بودن این مسئله، لازم است  در صورت بروز این مشکل با متخصص تعمیر ماشین لباسشویی تماس گرفته شود.

باز نشدن درب ماشین لباسشویی

در حین کار، ماشین درب محفظه لباس را به طور اتوماتبک قفل می نمایید تا آب از ماشین خارج نشود و پس از اتمام شست وشو لباسشویی از حالت قفل خارج می شود تا بتوانید لباسها را خارج نمایید.

دلایل باز نشدن درب لباسشویی

 1. خرابی لولای درب
 2. خرابی میکروسوئیچ درب
 3. باقی ماندن آب در دیگ یا محفظه
خرابی لولای درب
بررسی موارد زیر برای رفع مشکل
 • لولای درب از جنس پلاستیک و یا فلز می باشد.
 • لولا به مروز زمان پوسیده می شود و درب ماشین با مشکل باز و بسته شدن دچار می شود.
 • همچنینن وارد آوردن فشار زیاد حین بستن درب، باعث خراب شدن درب و باز نشدن آن می شود.
 • برای تعمیر لولا درب، نیاز است ان را تعویض نماییم.
خرابی میکروسوئیچ درب

وظیفه‌ی میکروسوئیچ این است که حین کار کردن دستگاه ، درب را به طور کامل بسته نگه دارد و اجازه ندهد درب باز شود.

بررسی موارد زیر برای رفع مشکل
 • خرابی میکروسوئیچ را می توان از صفحه نمایش متوجه شد.
 • در این زمینه صفحه نمایش یک کد خطا را نمایش می دهد.
 • در این حالت برای باز کردن درب از ضامن دستی استفاده کنید.
 • محل ضامن دستی یا زیر قفل است و یا در قسمت مواد شوینده قرار دارد.
 • در صورت خرابی میکروسوئیچ، لازم است آن را تعویض نماییم.
باقی ماندن آب در دیگ یا محفظه
بررسی موارد زیر برای رفع مشکل
 • یک بار دیگر ماشین لباسشویی را برای شستن تنظیم نمایید.
 • اگر مشکلی در مسیر تخلیه وجود نداشته باشد، این بار آب تخلیه خواهد شد.
 • اما اگر دوباره به علت ماندن آب در دیگ، درب باز نشد علت آن مسدودی در مسیر تخلیه آب است.
 • برای این کار فیلتر ها را خارج نمایید و شست وشو دهید.
تعمیر ماشین لباسشویی

تولید بوی بد در لباسشویی

وجود یک محیط گرم و مرطوب در دیگ و همچنین باقی منادن مواد شوینده داخل دیگ ماشین لباسشویی، یک فرصت مناسب را برای رشد باکتری ها و کپک و قارچ ها فراهم میسازد. ادامه این روند در طول مدت زمان کمی باعث می شود تا فساد و بوی بد داخل دستگاه به راه افتاد. این امر علاوه بر خود دستگاه ، بر لباس های شسته شده در آن نیز تاثیر می گذارد و می توان بعد از درآوردن لباسها از داخل ماشین لباسشویی، به وضوح این بوی بد را متوجه شد.

حال اگر معضل به همین سهولت نبود باید به مراحل تمیز کاری و تعمیرات ماشین لباسشویی پرداخت که به دلایل تفاله حاصل از آب و مواد شست و شو در قسمت خروجی ماشین لباسشویی گاها سبب بوی تعفن لباس‌ ها و ماشین لباسشویی می گردد ، برای رفع این معضل ساده می‌ توان با تلفیقی از آب و سرکه و جوش شیرین این معضل را حل کرد ، جوری که قبل این که بخواهیم لباسی را در ماشین لباسشویی بشورییم ماشین را روی دور شستشو کُند قرار داده تا مواد و آشغالات توسط حلال ساخته شده شما از بین بروند.

دلایل تولید بوی بد در ماشین لباسشویی

 1. ماندن لباسها برای چندین ساعت
 2. بستن درب لباسشویی بلافاصله بعد از اتمام کار
 3. خشک نکردن لاستیک دور درب
 4. عدم سرویس دهی به موقع ماشین لباسشویی
 5. تمیز نکردن فیلتر و پمپ تخلیه آب
 6. عدم تمیز کردن جا پودری

نحوه تمیز کردن صحیح و مستمر لباسشویی

شستن و تمیز نمودن ماشین لباسشویی، علاوه بر رعایت نظافت در حفظ کیفیت و عمر قطعات ماشین نیز مفید است تا کمتر نیازمند به تعمیرات ماشین لباسشویی شویم. برای این منظور لازم است علاوه بر بیرون ماشین، قطعات داخلی نیز شستشو گردد تا از بو گرفتن و گسترش میکروب در دیگ یا محفظه لباس و انتقال آن به لباسها نیز جلوگیری شود.

توجه به نکات زیر برای شست و شوی درست و اصولی ماشین لباسشویی

 1. تمیز نگه داشتن لاستیک دور درب و جا پودری از میکروب زدایی و جلوگیری از بوگرفتن ماشین کمک می کند.
 2. روش های سنتی شست وشو مانند استفاده از سرکه و جوش شیرین به همان اندازه استفاده از روش های نوین (استفاده از پودر و قرص جرم گیری) مفید است.
 3. برای جرم گیری داخل ماشین لباسشویی لازم است سرکه سفید را داخل جا پودری بریزیم و ماشین را روشن کنیم
 4. پس از اتمام شست وشو، یک بار دیگر ماشین را با آب گرم روشن کنید.
 5. بعد از اتمام شست وشوی دوم، درب ماشین را باز نگه دارید تا ماشین خشک شود.
 6. سرکه سفید علاوه بر جرمگیری باعث از بین رفتن کپک ماشین لباسشویی نیز می شود.

نکته: عمل جرمگیری ماشین لباسشویی را ماهی یک بار انجام دهید.

تعمیر ماشین لباسشویی

چه چیزهایی را نباید داخل ماشین لباسشویی انداخت ؟

 1. سکه، و لباسهایی که دارای قطعه فلزی هستند را داخل ماشین نیندازید، زیرا اشیای فلزی علاوه بر احتمال آسیب رساندن به ماشین لباسشویی، احتمال دارد پمپ تخلیه را نیز خراب کنند، و مجبور به تعمیر ماشین لباسشویی گردید.
 2. از انداختن لباسهایی که آغشته به لکه های آتش زا هستند جدا خوددرای کنید، زیرا احتمال دارد باعث اتش سوزی و انفجار دستگاه گردد.
 3. مو و کرک بر روی لباسها را قبل از انداختن به ماشین بردارید، زیرا آنها فیلتر پمپ تخلیه را مسدود می کنند و نمی گذارند آب ماشین تخلیه شود.
 4. از ریختن لباسهای کوچک مانند جوراب اجتناب کنید، زیرا احتمال دارد داخل دریچه ها و حتی شلنگ های تخلیه ماشین گیر کنند و مجبور به تعمیر ماشین لباسشویی شوید.
 5. سعی کنید لباسهای ضد آب را با دست بشویید، به دلیل اینکه به خاطر حالت ضد آب بودنشان، آب درون لباس پر می شود و احتمال دارد به دستگاه آسیب برساند.
 6. استفاده از مواد شوینده بیش از حد، باعث ایجاد مشکل می کند و می تواند علاوه بر اینکه به مرور زمان سبب ایجاد بوی بد در ماشین کنند، باعث خرابی واشر دور درب نیز می گردند.
 7.  لباسها را بیش از توان و ظرفیت ماشین درون دیگ نریزید، زیرا کم کم هم به فنر دیگ آسیب می رسانند و هم به بلبرینگ دستگاه.
 8. لباس ها یا پارچه های خیل ظریف و نازک که چفت دوزی ، ملیله دوزی یا برودری دوزی شده اند نباید در ماشین لباس‌ شویی شسته بشوند چون که در حرکات ماشین می تواند به این گزینه ها صدمه بزند. آرایش های حساس و خیلی ظریف این امکان را می دهد که در داخل لباس‌ شویی در تماس با زیپ و دکمه و غیره لباس های دیگر پاره و کنده شوند.
 9. اگر تصمیم دارید چیزی که می خواهید در لباس‌ شویی بیندازید ، حیطه ایی برای حرکت داخل محفظه ندارد این کار را نکنید ، چون تمیز نخواهد شد. زیرا به گردش چرخان لباس‌ شویی نیز آسیب جدی می زند. و توصیه می شود اگر خودتان امکان شستشویی وسایل های بزرگ را ندارید آنها را به خشکشویی بسپارید.

آشنایی با انواع ارور قفل درب در برندهای مختلف جهت تعمیر ماشین لباسشویی

در برند های مختلف ماشین لباسشویی از کد ارور (EROR) مخصوصی برای نشان دادن خطای قفل درب (میکروسوئیچ) استفاده می شود. با آشنایی این کد خطاها می توانید بدون نیاز به متخصص تعمیر ماشین لباسشویی، اقدام به رفع عیب در درب ماشینتان کنید.

 • ارور قفل درب ماشین هاردستون : E31
 • ارور قفل درب ماشین  بوش : E20
 • ارور قفل درب ماشین حایر چشمک زن : E1
 • ارور قفل درب ماشین کندی : ر E01
 • ارور قفل درب ماشین الکترولوکس : E40
 • ارور قفل درب ماشین پاکشوما مدل سانیو : UE
 • ارور قفل درب ماشین سامسونگ : DE
 • ارور قفل درب ماشین پاکشوما : U4
 • ارور قفل درب ماشین بلومبرگ : 07
 • ارور قفل درب ماشین بلر : E01
 • ارور قفل درب ماشین گرنیه : F02
 • ارور قفل درب ماشین آبسال : F04
 • ارور قفل درب ماشین گالانز : E1
 • ارور قفل درب ماشین زیرووات : E01
 • ارور قفل درب ماشین اوشن : D5
 • ارور قفل درب ماشین ویرپول : FDL
 • ارور قفل درب ماشین اسنوا : LE
 • ارور قفل درب ماشین آریستون و ایندزیت : E17
 • ارور قفل درب ماشین دوو : LE
 • ارور قفل درب ماشین الجی : DE
 • ارور قفل درب ماشین هایسنس : F13

نکات مهم برای سرویس دهی اصولی تعمیر لباسشویی

ماشین های لباسشویی وسعت های متفاوتی بین 7، 11، 14 کیلویی و غیره دارند. برای اینکه از این گنجایش مطمئن شوید بیش از حد به ماشین لباسشویی تان فشار وارد نکنید و موتور آن را از کار نندازید ، گنجایش نوشته شده روی ماشین لباسشویی را حتما با دقت بخوانید و هیچوقت بیش از وسعت آن ، لباس درونش نریزید. در این بخش مشخص می کنیم که چقدر لباس می‌ توانیم داخل لباسشویی بریزیم ، و همینطور اطلاعات زیادی در این باره می توانید کسب کنید.

برای اینکه ماشین لباسشویی تان تر و تمیز باقی بماند و تفاله و کثیفی همه جای آن را فرا نگیرد ، پس مطلوب است هر چند وقت یک بار آن را به طور جداگانه و خالی ، با آب داغ و مواد شسشو روشن کنید. این شستشو را داخل ماشین تمیز می‌ کند و همچنین از رشد قارچ و باکتری و رسوب های دیگه در ماشین لباسشویی جلو گیری می‌ کند.

حالا که با انواع عیوب مختلف ماشین لباسشویی در قسمت های قبلی مقاله آشنا شدید، وقت آن رسیده  که در مورد سرویس دهی ماشین لباسشویی صحبت کنیم. سرویس دهی اصولی ماشین لباسشویی باعث بالا رفتن طول عمر قطعات مختلف ماشین لباسشویی می شود و در نتیجه باعث خواهد شد شما کمتر نیازمند تعمیر ماشین لباسشویی شوید. در زیر به بررسی نکات مهمی با محوریت این موضوع می پردازیم.

 •  
 1. ماشین خود را بهتر است هر 6 ماه یا سالی یک بار سرویس کنید
 2. قبل یا بعد از شستو شوی لباس ها صافی فیلتر دستگاه را تمیز نمایید.
 3. بعد ز هر بار شست و شو، برای خشک شدن دستگاه درب محفظه را باز بگذارید.
 4. از تمیز نمودن لاستیک دور درب اجتناب نکنید.
 5. از مواد شوینده و جرم گیر به مقدار زیاد استفاده نکنید.
 6. پمپ تخلیه و فیلتر آن را زود به زود تمیز نمایید.
 7. بیش از مقدار ظرفیت ماشین لباسشویی، دستگاه را پر نکنید.
 8. جرم گیری را یک ضرورت برای سالم ماندن دستگاه بدانید.
 9. به نظافت بیرونی و درونی لباسشویی توجه نمایید.
 10. وقتیکه در خانه نیستید لباسشویی خود را روشن نزارید.
تعمیر ماشین لباسشویی

تعمیرات لباسشویی بهتر است یا تعویض آن؟

جواب به این سوال بستگی به میزان هزینه تعمیر ماشین لباسشویی خواهد داشت. ماشین لباسشویی از قطعات مختلفی مانند دیگ، موتور، پمپ، لاستیک دور درب، تسمه و پولی تشکیل شده است. هزینه تعویض قطعاتی مصرفی مانند تسمه و پولی زیاد نیست و می توانید با صرف هزینه ای اندک،  تعمیر ماشین لباسشویی را انجام دهید. در مورد خرابی قطعات اصلی ماندد موتور بحث فرق می کند و باید هزینه تعمیر یا تعویض قطعه توسط تعمیر کار ماشین لباسشویی بررسی شود، ممکن است با صرف هزینه ای قابل توجیه اقدام به تعمیر ماشین لباسشویی خود نمایید. اما بضی مواقع پیش می آید که هزینه تعمیر آنقدر بالا است که خرید یک دستگاه جدید به صرفه تر است. معمولا اگر هزینه تعمیر لباسشویی بیشتر از نصف قیمت دستگاه نو شود، معقول تر است ماشین لباسشویی جدیدی بخریم.

همینطور در بین وسایل خانگی جزء ماشین لباسشویی وسایلی هستند که احتمال خراب شدن آن بسیار است. مصارف لباسشویی در منزل ها با توجه به تعداد اشخاص خانواده می تواند در طول هفته به 2 یا 3 مرتبه نیز برسد. پس دور از ذهن نیست که چنین دچار معضل شود. اما در عین حال لباسشویی ها مدت طول عمر های تقریبا بالایی بین 8 الی 15 سال دارند. اما گاهی اوقات این امکان را دارد مشکلاتی ناشی از این دستگاه پر کاربرد پیش بیاید که دیگر ارزش تعمیر کردن نداشته باشد و مجبور شوید لباسشویی را عوض کنید.

به این نکته ها حتما توجه داشته باشید که تعرفه تعمیر لباسشویی گاهی اوقات آنقدر زیاد است که باید به فکر عوض کردن آن باشید اما در بسیاری از موارد هم با کمک گرفتن از تعمیرکاران متخصص می‌ توانید این وسیله را تعمیر کرده و بی تکلف متدرجا از آن استفاده کنید.

شرکت تعمیراتچی با بهره گیری از تیمی مجرب و حرفه ای در بخش تعمیر انواع لوازم خانگی، جزو برترین ها در این حرفه بوده و در نتیجه همراه نامی معتبر را از خود به جا گذاشته است. همچنین متخصصان این تیم می توانند در رابطه با راهنمای تعمیر ماشین لباسشویی سامسونگ به شما مشاوره دهند.

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.

مشکل چروک شدن بیش از حد لباس ها هنگام شستشو است. به گونه ای که برخی از چروک ها پس از خشک شدن لباس ها به سختی باز می شوند و با وجود این که کاربران از اتوهای بخار جهت صاف کردن لباس استفاده می کند، اما باز هم ردی از چروک ها بر روی پارچه باقی می ماند.

چروک شدن بیش از حد لباس ها می تواند به دلیل گرم بودن بیش از حد دمای آب رخ داده باشد، بنابراین قبل از روشن کردن لباسشویی جهت آغاز فرآیند شستشو دمای آب را به اندازه نرمال تنظیم کنید. این امر سبب می شود که لباس هایی که نخی هستند یا درون آن ها الیاف پلاستیک استفاده شده کمتر چروک شوند و نیازی به صرف زمان زیاد برای اتو زدن آن ها نداشته باشید.

از علت هایی روشن نشدن ماشین لباسشویی می توان به این گزینه اشاره کرد که برق به طور کامل قطع شده و ولتاژی درون پریز وجود ندارد؛ بنابراین قبل از تماس با تعمیرگاه مجاز با استفاده از فازمتر وجود برق درون پریز را چک کنید.

دومین دلیل روشن نشدن ماشین لباسشویی به قطع شدگی سیم برق دستگاه باز می گردد. اگر سیم دستگاه هنگام جابجایی فشرده شده یا در طول استفاده مداوم لای بر شده باشد نمی توانید دستگاه را جهت استفاده روشن کنید.

اما همیشه روشن نشدن لباسشویی به همین موارد ساده و سطحی باز نمی گردد، از دیگر علت هایی که باید هنگام تعمیر لباسشویی توسط تعمیرکاران مورد بررسی قرار بگیرد می توان به اتصالی درون سیم کشی های دستگاه و نیم سوز شدن برد اشاره کرد؛ زیرا اگر سیم ها دارای قطع شدگی باشند یا خازن های برد سوخته باشند، برق به درون لباسشویی نخواهد رسید و امکان استفاده از آن را نخواهید داشت.

یکی از عواملی که مانع از چرخیدن درست دیگ لباسشویی می شود، زیاد بودن وزن لباس های درون آن است؛ زیرا اگر لباس های درون دیگ بیش از ظرفیت تعیین شده برای دستگاه باشد یا این که لباس ها درون هم فرو رفته و گره شده باشند، دیگ لباسشویی نمی تواند به درستی حرکت کند و متوقف خواهد شد.

یکی دیگر از دلایل نچرخیدن دیگ لباسشویی، بسته نشدن درب دستگاه است؛ زیرا پس از بسته شدن درب لباسشویی فرمان شروع به کار آن صادر می شود؛ بنابراین باید وضعیت میکروسوییچ درب را چک کرده و در صورت نیاز آن را تعویض نمایید.

 برخی از مشکلاتی که سبب تخلیه نشدن آب لباسشویی می شوند به راحتی قابل برطرف کردن هستند، از میان این ایرادات ساده می توان به مسدود بودن مسیر تخلیه آب اشاره کرد که کاربران می توانند وضعیت شلنگ تخلیه را چک کرده و سکه و جواب و… را که مسیر تخلیه آب را بسته اند از درون دستگاه خارج سازند.

یکی دیگر از این مشکلات ابتدایی به خم شدن یا پیچ خوردن شلنگ تخلیه مرتبط است، بنابراین قبل از این که درخواست تعمیر لباسشویی را جهت برطرف کردن مشکل تخلیه آب ثبت نمایید، وضعیت شلنگ تخلیه را چک کرده و آن را صاف کنید تا آب به خوبی تخلیه شود.

دیگر مشکلاتی که سبب تخلیه نشدن آب لباسشویی می شوند، خرابی پمپ تخلیه، قطع شدن سیم های ارتباطی و بروز مشکل در عملکرد برد مرتبط هستند که باید توسط افراد متخصص بررسی شده و برطرف شوند؛ زیرا تعمیرات ناقص قطعات اصلی لباسشویی مانند برد مشکلات جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت و ممکن است سبب خرابی همیشگی دستگاه شود.

 از دلایل باز شدن درب لباسشویی می توان به این نکته اشاره کرد که میکروسوییچ درب مشکل دارد و بدون این که فرمانی از سوی برد صادر شده باشد به ناگهان عمل کرده و قفل درب آزاد می شود.

همچنین در صورتی که برد لباسشویی مشکل داشته باشد این امکان وجود دارد که قبل از اتمام فرآیند شستشو و خشک کردن لباس ها دستور باز شدن درب را صادر کند؛ بنابراین اگر درب ماشین لباسشویی به طور ناگهانی باز می شود باید وضعیت میکروسوییچ درب و عملکرد برد هنگام تعمیر لباسشویی بررسی شده و در صورت نیاز میکروسوییچ تعویض شود و برد مورد تعمیر قرار بگیرد.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *