ماشین ظرفشویی

مشکلات رایج ماشین ظرفشویی و راهنمایی عیب یابی آن

تعمیر ماشین ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشویی شما دچار مشکل شود چه می کنید؟ آیا از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی اطلاع دارید؟ اگر ظرفشویی شما ظروف را به درستی نمیشوید و لکه های چربی بر روی ظروف باقی بماند، یا زمان شستشوی ظروف طولانی شود یا اگر ماشین ظرفشویی آبگیری ننماید و شروع به کار نکند، چه باید کرد؟ همان طور که می دانید ماشین های ظرفشویی یکی از بهترین و کار راه اندازترین وسایل موجود در هر آشپزخانه ای محسوب می شوند. با وجود اینکه تحول و گسترش این دستگاه ها به نسبت جدید است، اما بسیاری از اوقات ممکن است از خودتان سوال کنید که تاکنون چگونه می توانستید بدون آنها سر کنید؟

حتی خانم های خانه داری که روزانه مشغول آشپزی هستند و به این کار علاقه دارند، از شستن تعداد زیادی ظروف کثیف و چرب در آخر کار گریزان هستند.  بنابراین، داشتن یک ماشین ظرفشویی سالم آسودگی خاطر و راحتی برای شما به وجود می آورد.

ما قصد داریم در این مطلب به نحوه عیب یابی و تشخیص مشکلات رایج ماشین ظرفشویی بپردازیم.

آشنایی با مشکلات رایج ماشین ظرفشویی امکان عیب یابی و تعمیر آن را برای ما میسر می سازد. عدم توجه به مشکلات فنی ایجاد شده در ماشین ظرفشویی می‌تواند هزینه های قابل توجهی را برای مصرف کننده به دنبال داشته باشد. بنابراین، با بررسی و عیب یابی مشکلات رایج ماشین ظرفشویی به راحتی می‌توان از بروز این مسائل جلوگیری کرد.

 

مشکلات رایج ماشین ظرفشویی 

روشن نشدن ماشین ظرفشویی

روشن نشدن ماشین ظرفشویی می تواند دلایل متعددی داشته باشد. اگر دلیل روشن نشدن دستگاه ماهیت الکتریکی دارد، ممکن است  پریز برق یا دوشاخه برق ظرفشویی  دچار مشکل شده باشد. بنابراین در وهله ی اول از سالم بودن این دو و وجود جریان الکتریکی در آنها به وسیله فازمتر اطمینان حاصل کنید. به علاوه جعبه تقسیم و فیوزها را نیز بررسی کنید که نپریده باشند.

غیر از این موارد، ممکن است خرابی قفل درب و یا میکروسوئیچ درب، سبب بسته نشدن آن و درنتیجه روشن نشدن دستگاه شده باشد. در صورتی که درب و سیستم قفل آن سالمند، تایمر یا کنترل الکترونیکی ظرفشویی را بررسی کنید، مخصوصا اگر موتور پمپ تخلیه نیز شروع به کار نمی کند.

سایر موارد دیگر مانند رله استارت، سلکتور و فیوز حرارتی در حوزه تخصصی تکنسین بوده و باید توسط او بررسی شود.

مشکلات رایج ماشین ظرفشویی

بوی بد ماشین ظرفشویی

در بسیاری از ماشین‌های ظرفشویی به محض باز کردن درب آن، بوی بسیاری بدی به مشام می‌رسد. همین موضوع سبب می‌شود که هیچ رغبتی برای قرار دادن ظروف داخل آن به وجود نیاید.  لذا برای رفع مشکلات ماشین ظرفشویی به خصوص بوی بد آن باید نظافت و نظم را هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی بیشتر رعایت کنید.

ظروف غذا را با مواد غذایی داخل دستگاه ظرفشویی قرار ندهید. هر چند که فیلتر ماشین  وظیفه‌ای جز جمع کردن این مواد غذایی ندارد. ولی جمع شدن این مواد چرب و بد بو می‌تواند علاوه برایجاد بوی بد در محیط داخل ماشین ظرفشویی ، آنجا را به محلی نمناک و آلوده نیز تبدیل کند. کافی است قبل از قرار دادن ظروف داخل ماشین مقداری از مواد غذایی که بر روی آن‌ها چسبیده را با یک دستمال یا فرچه دور ریخته و آن‌ها به درستی بچینید. پس از هر بار شستشو نیز حتما فیلتر کف ماشین ظرفشویی را بشویید و تمیز کنید تا هیچ گونه ماده غذایی در این قسمت انباشته نشود.

قرار دادن ظروف پلاستیکی نامرغوب نیز می‌تواند بوی نامطبوعی در ماشین ظرفشویی ایجاد کند.

ایجاد سروصدا در هنگام کارکرد ظرفشویی

از دیگر مشکلات ماشین ظرفشویی بروز سروصدا در حین عملکرد دستگاه می باشد. معیوب بودن پمپ ماشین، نچیدن درست ظروف در ماشین ظرفشویی، خراب شدن بازوهای اسپری آب و آبپاش های دستگاه می تواند ازعوامل ایجاد صدا در ماشین لباسشویی به هنگام کار کردن باشند.

برای برطرف ساختن این مشکل در ابتدا باید پمپ ماشین مورد بررسی قرار گیرد. همچنین، تعویض بازوهای اسپری آب، در رفع این مشکل بسیار تاثیرگذار می باشد.علاوه براین، چنانچه در هنگام پاشیدن آب، ممکن است آبپاش ها درست نچرخیده یا به سطح ظروف و دیواره های دستگاه برخورد کنند، که در این صورت به منظور رفع این ایراد، از یک تعمیرکار ماشین ظرفشویی جهت تعویض آبپاش های دستگاه کمک بگیرید.

 

نشتی آب ماشین ظرفشویی

یکی از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی که می تواند خسارات جدی به دستگاه وارد سازد، نشتی آب است. در چنین مواقعی، اگر در طول زمان شستشو و یا پس از اتمام آن، با حجمی از آب بر روی زمین مواجه شدید، موارد زیر را بررسی نمایید.

 • وجود نشتی در ماشین ظرفشویی، می توان به معیوب بودن واشر لاستیکی و بست درب اشاره کرد.
 • همچنین امکان دارد که شیلنگ تخلیه آب ظرفشویی مسدود و یا پاره شده باشد. بنابراین، بهتر است این موضوع را پیگیری نمایید.
 • مواردی چون یک پمپ معیوب و یا بست پمپی که شل شده و ترک دارد نیز می تواند عامل بروز نشتی ظرفشویی گردد.

البته موارد دیگری نیز ممکن است موجب بروز نشتی در ماشین ظرفشویی شما شوند که در این صورت باید با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید.

 

روشن شدن بی علت چراغ نمک

اگر محل ذخیره نمک ماشین ظرفشویی سرخالی شود و یا این که ماشین ظرفشویی به نمک مخصوص نیاز داشته باشد چراغ مربوط به این بخش خود به خود روشن می‌شود. ولی اگر این چراغ دائم روشن شود یا این که با وجود نمک کافی باز هم چراغ مربوطه روشن باشد، مشکلی در این قسمت وجود دارد.

برای رفع مشکل چراغ نمک ماشین ظرفشویی چند عامل را بررسی کنید:

 • ممکن است ظروف مانع بسته شدن درب محفظه نمک شده باشند.
 • بازوی آب فشان به ظروف برخورد کرده و به علت این که درست در سرجای خود قرار ندارد و مانع جریان نمک مخصوص شده باشد.
 • منافذ بازوی آب فشان مسدود و یا مشکل از خرابی آب افشان باشد که جریان شستشو به درستی انجام نمی شود.
 • به بررسی نمک مخصوص بپردازید. ممکن است تاریخ انقضای آن به اتمام رسیده باشد. بهتر است جهت پیشگیری از صدمات وارده به ماشین ظرفشویی از مواد مصرفی با کیفیت عالی استفاده کنید.

 

خشک نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی

از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی ، خشک نکردن ظروف در ماشین ظرفشویی است. عیب یابی ماشین ظرفشویی که ظرفها را خشک نمی کند و یا به خوبی خشک نمی کند، می تواند به دلیل زیر بستگی داشته باشد:

 • هیتر یا المنت گرمایی خراب باشد. سالم بودن ترمینال های المنت را که در زیر لگن قرار دارند را بررسی کنید و در صورت خرابی آنها را تعویض کنید.
 • ممکن است ترموستات دستگاه خراب شده باشد که می توانید با مولتی متر سالم بودن آن را بررسی کنید.
 • دلیل دیگری که می تواند منجر به خشک نکردن صحیح ظروف پس از سیکل شستشو ماشین ظرفشویی شود، وجود مشکل در مخزن آبکشی و کلاهک شوینده است. بهتر است برای حل این مشکل از یک متخصص تعمیرکار ماشین ظرفشویی کمک بگیرید.

 

طولانی شدن فرآیند شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی

تکمیل نشدن یا طولانی شدن مدت زمان فرآیند شستشوی ظروف، به عنوان یکی دیگر از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی به خرابی و معیوب شدن برخی قطعات دستگاه مربوط می شود.

خراب شدن قطعاتی مانند قطعه گرماساز، ترموستات و موتور تایمر، از علل اصلی بروز این نقص فنی ماشین ظرفشویی قلمداد می گردد.

مشکلات رایج ماشین ظرفشویی

تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی

در صورتی که ماشین ظرفشویی شما تخلیه نمی کند و آب در داخل دستگاه باقی می ماند، مشکل جدی پیش روی شماست که باید سریعا برای عیب یابی آن و رفع مشکل اقدام کنید. زیرا می تواند منجر به نشتی آب و پدیده سرریزی یا فلادینگ شود و خسارات بسیارزیادی را برای آشپزخانه و ظرفشویی شما به همراه داشته باشد.

 • معمولا دلیل اصلی عدم تخلیه آب توسط ظرفشویی به خرابی پمپ تخلیه و یا مسدود بودن آن بر می گردد. ممکن است عاملی سبب مسدود شدن پروانه های پمپ شده باشد و یا پمپ به طور کل خراب بوده و نیاز به تعویض داشته باشد.
 • دلیل دیگری که موجب جمع شدن آب در داخل ماشین ظرفشویی و تخلیه نشدن آن می شود، گرفتگی فیلتر تخلیه، شیلنگ تخلیه آب و یا فاضلاب خروجی آب دستگاه است. در این صورت شیلنگ تخلیه را بررسی کرده و مطمئن شوید پیچ و گرفتگی در آن وجود ندارد.
 • گاهی اوقات این مشکل به دلایل دیگری چون شل بودن تسمه یا عدم ارسال فرمان تخلیه از برد الکترونیک دستگاه به پمپ تخلیه نشأت می گیرد. توصیه می کنیم که اگر با تمیز نمودن فیلتر و رفع مسدودیت شیلنگ تخلیه مشکل دستگاه تان رفع نشد، برای برطرف کردن اصولی و صحیح آن، از تعمیرکاران مجرب تعمیراتچی کمک بگیرید.

جمع شدن کف در ماشین ظرفشویی

گاهی اوقات بعد از تمام شدن شستشوی ظرف ها متوجه می شویم که کف مایع تمیز کننده هنوز درون ظرفشویی قرار دارد. در این صورت ممکن است از شوینده مناسب برای ماشین ظرفشویی استفاده نشده باشد و یا مخزن شوینده را بیش از حد پر کرده اید. اگر دریچه مخزن آب ماشین ظرفشویی نیز مشکلی داشته باشد و به خوبی آب را وارد ماشین نشود، احتمال باقی ماندن کف درون ماشین ظرفشویی وجود دارد. در این صورت  ظرف ها به خوبی شسته نمی شوند. همین امر موجب می شود که کف در داخل دستگاه باقی بماند. وجود کف یکی از علت‌های جدی زنگ زدن ماشین ظرفشویی است.

 

خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار

گاه ممکن است ماشین ظرفشویی در حین کار خاموش و یا متوقف شود که در این صورت باید موارد زیر را بررسی کنید:

 • جریان برق را چک کنید. قطع شدن جریان برق دستگاه می تواند علت خاموشی ناگهانی ماشین ظرفشویی باشد.
 • فیوز حرارتی ظرفشویی وظیفه رساندن جریان برق به اجزایی همچون موتور و برد را دارد. می توانید به کمک فیوز حرارتی متوجه شوید که اگر دستگاه به هنگام کار کردن بیش از اندازه داغ می شود ، برای محافظت آن، دستگاه را خاموش کنید.
 • از دیگر علل خاموش شدن ماشین ظرف شویی در حین کار می توان به درست بسته نشدن درب ماشین ظرفشویی اشاره کرد.بنابراین اگر درب ماشین ظرفشویی به خوبی کیپ نشده باشد یا قفل درب خراب شده باشد امکان خاموشی و توقف در حین شستشو وجود دارد.
 • برد الکترونیکی ظرفشویی از دیگر مواردی است که باید چک شود. برد الکترونیکی ظرفشویی تمامی عملکردهای دستگاه را کنترل می کند و فرمان شروع و پایان هر کاری را صادر می کند. بنابراین ممکن است خرابی برد دلیل خاموش شدن یا توقف ناگهانی ماشین ظرفشویی در حین کار باشد.

 

اگر ماشین ظرفشویی شما یکی از این مشکلات را دارد بهتر است با یک تعمیرکار متخصص مشورت کرده و دستگاه خود را تعمیر کنید. با ثبت سفارش تعمیر ماشین ظرفشویی در تعمیراتچی می توانید دستگاه خود را در اسرع وقت با بهترین تعمیرکاران ماشین ظرفشویی تعمیر کنید. همچنین اگر در زمینه تعمیر یخچال و یا تعمیر ماشین لباسشویی نیاز به مشاوره و یا کمک داشتید می توانید روی تعمیرکاران حرفه ای و مجرب تعمیراتچی حساب کنید.

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *