مطالب آموزشی, مطالب آموزشی یخچال فریزر

علت سرمای زیاد یخچال چیست

سرمای زیاد یخچال و یخ زدگی

آیا داخل یخچال شما خیلی سرد است؟

ما در این مقاله می خواهیم به طور کامل به بررسی علت سرمای زیاد یخچال بپردازیم، پس تا آخر با ما همراه باشید.

یخچال فریزرها طوری طراحی و ساخته شده اند که محیط سردی را داخل یخچال برای سالم ماندن و فاسد نشدن مواد غذایی فراهم می نمایند. به طوری عادی باید دمای معمول یخچال بین 1 تا 4 درجه سانتی گراد و دمای فریزر نیز 17- درجه سانتیگراد باشد، در غیر این صورت نیاز به تعمیر یخچال خواهد بود.

دمای یخچال فریزر را می توان با کمک یک دما سنج بررسی نمود که در بسیاری از یخچال فریزر های جدید، دماسنج درون یخچال وجود دارد.

دلایل مختلفی برای سردی بیشتر از اندازه یخچال وجود دارد:

  • مشکلات جریان هوا
  • مشکلات کنترل سرما
  • تنظیمات نادرست یخچال فریزر
  • مشکلات یخ زدایی (برفک زدایی)
  • کثیفی و گرفتگی کانال های هوا

نحوه تولید و چرخش جریان هوای سرد در یخچال فریزر

یخچال فریزر دارای بخشی به نام سیم پیچ برودتی(کمپرسور) می باشد که محل تولید سرما است و به طبع پایین ترین دما در این محل تولید می شود. در یخچال های امروزی کل محفظه ای که مواد غذایی در آن نگهداری می شود جداگانه و فاقد این سیم پیچ می باشد، اما در یخچال فریزرهای قدیمی سیم پیچ برودتی را درون محفظه یخچال یا فریزر قرار می داند که این باعث تولید سرمای زیاد و ایجاد برفک می گردید و برای یخ زدایی و تعمیر یخچال نیاز به جدا کردن برفک ها با دست بود.

سرمای محفظه یخچال فریز کاملا بستگی به جریان هوای سردی دارد که در سیم پیچ برودتی تولید می شود. نحوه خنک ماندن مواد غذایی به این صورت است که این جریان هوا به داخل محفظه و به طبع آن داخل مواد غذایی تازه پخش می گردد. موقعی که دمای مواد غذایی به دمای مورد نظر رسید کمپرسور خاموش می شود و تا زمانی دمای محفظه یخچال بالا نرود خاموش می ماند. وظیفه کنترل میزان سرما محفظه یخچال بر عهده ترموستات است.

نحوه چرخش جریان هوا در یخچال ساید بای ساید به این شکل است که زمانی که دمای محفظه یخچال بالا می رود، درون محفظه فریز سرمای بیشتری تولید می شود و این سرما از منفذی که در قسمت بالای یخچال وجود دارد به درون محفظه یخچال دمیده می شود و سپس دوباره از قسمت پایین یخچال به محفظه فریزر منتقل می شود. اگر این فرآیند دچار اختلال گردد باعث خواهد شد جریان هوا به درستی نچرخیده و مسدود شدن هوای سرد در قسمتی از یخچال فریزر گردد و در این مواقع لازم است تعمیر یخچال صورت گیرد.

هوای مسدود شده و تاثیر آن بر سرمای زیاد یخچال

اگر هوا از قسمت بالای یخچال مسدود شود، موتور یخچال مجبور خواهد شد مدت زمان بیشتری کار کند و این یعنی دمای فریزر به سطح پایین تری از حد معمول خواهد رسید. با خاموش شدن  موتور یخچال، این جریان هوای خیلی سرد می تواند به محفظه یخچال منتقل گردد و باعث یخ زدگی و برفک روی مواد غذایی میوه ها و سبزیجات گردد.

برای رفع این مشکل اطمینان حاصل کنید که دریچه ها درقسمت بالا و پایین یخچال فریزر مسدود نشده اند.

دکمه های کنترل هوای سرد در یخچال و فریزر

به طوری کلی دو دکمه برای تنظیم کردن هوای سرد وجود دارد، یکی برای کنترل میزان سرما از طریق ترموستات و دیگری برای کنترل جریان هوا از بین محفظه ها.

لازم است تنظیم این دکمه ها برای چرخش صحیح جریان هوای سرد به درستی اجرا شود. اگر تنظیم میزان سرما  برای یخچال فریزر خیلی کم یا خیلی زیاد باشد، ممکن است تبادل هوای بین یخچال و فریزر دچار مشکل شود و باعث ییخ زدگی گردد.

اگر فکر می کنید این دکمه ها اشتباه تنظیم شده اند، هر دوی آنها را روی محدوده متوسط قرار دهید و اجازه دهید یخچال 24 ساعت با تنظیمات جدید کار کند. پس از سپری شدن این مدت زمان دما یخچال را توسط دماسنج بررسی کنید. اگر مشکل بر طرف نشد یخچال فریز دچار مشکل گردید و نیازبه تعمیر یخچال است.

مشکلات کنترل سرما

زمانی فن در یخچال شروع به کار کند، یعنی این که دریچه ها از حالت مسدود خارج شده اند و جریان هوا درست شده است. اما اگر هنوز دمای یخچال فریزر شما بسیار پایین است احتمالا با مشکلات کنترل سرما رو به رو هستید.

اگر یخچال شما کنترل الکترونیکی دارد،احتمالاً مشکل از حسگرهای کنترل های الکترونیکی است. مشکل کنترل الکترونیکی به سختی قابل تشخیص است و برای تعمیر یخچال احتمالا نیاز به تعویض کنترل الکترونیکی دارید. اما اگر یخچال شما دارای کنترل مکانیکی با ترموستات است، برای تعمیر یخچال می توانید با یک تعمیرکار یخچال فریزر تماس بگیرید.

تنظیمات هوا در یخچال برای رفع سرمای زیاد یخچال

نحوه تنظیم سرما کار راحتی نیست، زیرا تغییر تنظیمات باید به صورت جزئی انجام گیرد. بسیاری از مردم اصرارشان برای بررسی دمای هوا است و به کنترل جریان هوا بی توجهند. مثلا وقتی می بینند هوای یخچال به اندازه کافی سرد نیست، دما را پایین می آورند. روز بعد متوجه می شوند دما خیلی سرد شده و دوباره دما را درجه بالاتر تنظیم می کنند. در صورت نتیجه گرفتن باعث کلافگی آنها خواهد شد.

تنظیم سرما بوسیله دکمه یا پیچ های تنظیم

برای شروع کار بهترین راه استفاده از یک دماسنج است تا بتوانیم جزئیات تغییر دما را به خوبی متوجه شویم. مرحله بعد تنظیم دکمه های میزان دما و کنترل جریان هوا است، برای این منظور بهترین روش قرار دادن دکمه ها بر روی یک محدوده متوسط است که خیلی شبیه به تنظیم اولیه کارخانه می باشد. درجه بندی دکمه های تنظیم معمولا به صورت 1 تا 5 و یا 1 تا 9 است، برای درجه بندی اولی شماره را بر روی 3 و برای درجه بندی دومی شماره را بر روی 4 یا 5 قرار دهید. 24 ساعت صبر نمایید و سعی نمایید در این مدت در یخچال باز نشود. اگر دمای یخچال فریزر باز هم خیلی سرد بود، دکمه را به اندازه یک هشتم 8/1 دور به سمت گرمتر بچرخانید و دوباره 24 ساعت صبر نمایید.

برای تنظیم هوا نیز می توانید با استفاده از دکمه تنظیم جریان، کنترل هوا را به سمت فریزر یا یخچال ببرید. اگر دکمه جریان هوا علامت گذاری نشده باشد، معمولا چرخش دکمه به این صورت است:

  • در جهت عقربه های ساعت: گرم کننده یخچال
  • در جهت خلاف عقربه های ساعت: سرد کننده یخچال

گرم کننده یخچال باعث می شود دریچه کنترل هوا بسته شود و نگذارد سرمای فریزر به محفظه یخچال منتقل شود که در نهایت باعث از بین رفتن یخ زدگی و برفک در مواد غذایی می شود.

تنظیمات سرما بوسیله صفحه کنترل دیجیتال

یخچال فریزر های جدید معمولا دارای صفحه کنترل دیجیتالی برای تنظیم سرمای یخچال هستند که سبب خواهد شد شناخت و کنترل دقیق دمای یخچال فریزر شما بسیار ساده تر شود.

برای تنظیم سرما ابتدا لازم است قفل کنترل دما را از حالت lock به unlock تغییر دهید. فقط کافی است دکمه unlock را به مدت 3 ثانیه نگه دارید تا تنظیمات باز شود.

درمرحله بعد با استفاده از دکمه Cooling temperature یا Refrigerator temperature  می توانید دمای یخچال را کم یا زیاد نمایید. اگر هوای داخل یخچال خیلی سرد است دکمه تنظیم را یک درجه به طرف گرمتر تغییر دهید. 24 ساعت صبر نمایید تا یخچال کار کند و حد المقدور در یخچال را در این مدت باز نکنید. سپس دمای یخچال را با دماسنج اندازه بگیرید و نتایج را مشاهده کنید.

تاثیر عوامل محیطی در سرمای زیاد یخچال

تغییر فصول سال نیز در هوای یخچال تاثیر دارد. در فصول سرد برای جلوگیری از سرمای زیاد یخچال فریزر لازم است درجه دما را 1 تا 2 درجه بالاتر تنظیم کنید.  زمانی که میزان سرمای یخچال باعث یخ زدگی مواد غذایی شده است حتی می توانید درب یخچال را باز کنید تا هوای گرم وارد یخچال گردد.

در این یادداشت علت سرمای زیاد در یخچال را به شما توضیح دادیم اما حل مشکل سرمای زیاد یخچال چیست؟ امیدواریم که مطالب فوق برای شما مفید بوده باشد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد سرمای زیاد یخچال اینجا را کلیک نمایید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *