یخچال

ترموفیوز یخچال

ترموفیوز یخچال

ترموفیوز یخچال که با نام سنسور حرارتی نیز شناخته می‌شود، قطعه ای است که در یخچال‌های نوفراست (بدون برفک) به کار برده می شود. ترموفیوز یخچال وظیفه ی تنظیم و کنترل هیتر المنت را به عهده دارد و همان طور که از نام آن پیداست، این قطعه برای محافظت از یخچال در برابر دمای بالای محفظه داخلی یخچال نصب می‌شود، تا از برفک زدن یخچال جلوگیری کند. البته توجه داشته باشید که ترموفیوز یخچال یا همان فیوز گرمایی از آتش سوزی در یخچال فریزرهای متفاوت بدون برفک نیز جلوگیری می کند.

ترموفیوز یخچال

یکی از مشکلات جدی که در یخچال های نوفراست وجود دارد این است که اواپراتوری که در قسمت بالا قرار دارد، دچار یخ زدگی می شود و از سوی دیگر بخش پایین دستگاه اصلا سرد نمی شود، در این شرایط حتی کارکرد موتور نیز دچار مشکل می شود، حال اگر شما یخچال را از برق بکشید و سپس دوباره وصل کنید، برای مدتی کار می کند. اما بار دیگر موتور یخچال با مشکل مواجه خواهد شد، در چنین شرایطی باید قطعات ترمودیسک و ترموفیوز و هیتر بررسی شوند. زیرا احتمال سوختن این قطعات بسیار زیاد است.

ترموفیوز یخچال

کاربرد و نحوه کارکرد ترموفیوز یخچال

 

این نوع قطعه در یخچال هایی که دارای سیستم بدون برفک یا به اصطلاح نوفراست، می باشند، وجود دارد.هم چنین این قطعه وظیفه بررسی دمای هیتر المنت بدون برفک را هم به عهده دارد. اساس کار ترموفیوزها در یخچال بدون برفک به این شکل است که در دمای مشخصی می سوزد تا برای بخش هیتر المنت دستگاه  مشکلی پیش نیاید. دمایی که برای عملکرد ترموفیوز ها در نظر گرفته شده است، از 72 تا 82 درجه سانتی گراد می باشد.

در نظر داشته باشید در صورت عدم وجود ترموفیوزها احتمال آتش سوزی یخچال های بدون برفک افزایش می یابد. از آن جایی که در گذشته یخچال ها دارای زمان بندیِ 25 تا 30 دقیقه بودند و این زمان بندی سبب می شد تا المنت از مدار خارج شود، بنابراین از ترموفیوز ها استفاده نمی کردند. اما اکنون در یخچال ها دیفراست تایمر در مدار قرار می گیرد. البته این قطعه الکترونیکی به صورت غیرفعال و تا هنگامی که بخش ترمودیسک به تایمر برای شروع کار پیام ارسال نکند المنت در مدار باقی می ماند.

ترموفیز را می توان هم به صورت دستی و هم به صورت اتوماتیک تنظیم کرد. برای بالابردن ایمنی دستگاه می توان از ترموفیوز در دمای های متفاوت بهره برد. جالب است که بدانید ترموفیوز علاوه بر یخچال در وسایلی چون سشوار، ماشین لباسشویی و دستگاه هایی از این قبیل وجود دارد. زمانی که دما در یک وسیله الکترونیکی افزایش می یابد، ترموفیوز از آن دستگاه در برابر بروز مشکلات جلوگیری می کند. ترموفیوز در برابر گرمایی که کنترل نشده است و یا  در جایی که گرما بیش از حد است، یکسان عمل می کند.

 

 

نحوه کارکرد ترموفیوز یخچال

 

چگونه عیب ترموفیوز یخچال را پیدا کنیم؟

از آن جایی که رابطه ترموفیوز با هیتر المنت از نوع سری می باشد، لذا اگر به هر دلیل اختلالی در کارکرد ترموفیوز به وجود بیاید، مثلا ترموفیوز دچار سوختگی شود، جریان برق قطع خواهد شد. به دنبال این اتفاق با افزایش دما در فضای درونی یخچال و در نتیجه ایجاد برفک رو به رو خواهیم بود.به همین خاطر چنانچه این قطعه دچار سوختگی شد، در اسرع وقث آن را تعویض نمایید.

از آنجایی که ترموفیوزها باعث  آب شدن برفک ها می شوند و هدف از قرار دادن ترموفیوز در سیستم یخچال های نفراست به این دلیل است که از آتش سوزی جلوگیری کند. بنابراین به هنگام انتخاب و تهیه ترموفیوزحتما به کیفیت آن توجه داشته باشید..

متاسفانه و در کمال ناباوری باید بگویم که گاه دیده شده است، برخی از تکنسین های نا آگاه که چندان در کارشان احساس مسئولیت نمی کنند، ترموفیوز یخچال را از مدار خارج کرده و نسبت به آن بی تفاوت هستند. این کار احتمال آتش سوزی را بالا می برد.

اتصال ترموفیوز باید عادی باشد به عبارتی دیگر باید اتصال کوتاه باشد.

دقت داشته باشید که هرگز نباید از ترمودیسک به عنوان جایگزین ترموفیوز استفاده کرد.

 

چگونه ترموفیوز یخچال را تعویض کنیم؟

چنانچه به هر دلیل متوجه خراب شدن ترموفیوز یخچال خود شده اید باید در اولین فرصت آن را تعویض نمایید.توجه داشته باشید که سهل انگاری در این کار ممکن مشکلات و خطرات جدی را به وجود آورد. حال که به اهمیت سالم بودن این قطعه پی بردید می خواهم روش تعویض ترموفیوز را به طور مختصر و ساده برایتان بازگو کنم.

 

  • با توجه به این که ترموفیوز دارای یک عدد ورودی و خروجی می باشد کافی است برای تست آن یک اهم متر را به دو سر سنسور وصل کنیم.
  • اگر به هنگام اتصال اهم متر به دو سر سنسور، روی صفحه عددی نشان داده نشود، متوجه خواهیم شد که سنسور دچار مشکل است. ولی اگر اتصال بین ورودی و خروجی در حالت عادی و در همه حالت ها برقرار باشد، نشان دهنده ی این است که ترموفیوز سالم می باشد و باید سایر قطعات یخچال را بررسی کنید.
  • مدل ترموفیوزی که مجددا تهیه می کنید باید مشابه مدل قطعه قدیمی باشد.
  • ترموفیوزها بنا به شرکت تولید کننده یخچال فریزر مدل های گوناگونی دارند. هنگامی که می خواهید آن را عوض کنید دقت کنید ترموفیوز جایگزین به مانند قبلی باشد تا هیچ گونه خطا و مشکلی ایجاد نکند. برای این کار می توانید از ترموفیوز دستگاه عکس بگیرید و یا مدل یخچال فریزر را یادداشت کرده و به فروشنده قطعه نشان دهید.
  • برای تعویض ترموفیوز، باید ابتدا ترموفیوز خراب را بریده و از یخچال جدا کنید.
  • حال به کمک هویه قطعه جدید را در محل ترموفیوز قبل نصب کنید.

با توجه به این که ترموفیوز قطعه بسیار حساسی است اگر تجربه کافی در این زمینه را ندارید حتما تعویض این قطعه را به تعمیرکاران یخچال وا گذار کنید.

 

سخن پایانی

در پایان باید یادآوری کنم که کلیه ی توضیحات داده شده به صورت اجمالی , و تنها برای افزایش آگاهی شما عزیزان بوده است. لازم است که مجددا تکرار کنم، تعمیر مشکلات یخچال کاری کاملا تخصصی می باشد و برای حل ایرادات آن باید از متخصصین و کارشناسان به نام و زبده کمک بگیرید.

البته باید متذکر شوم با توجه به این موضوع که یخچال یک وسیله بسیار مهم و تا حدی نیز گران قیمت است از سپردن آن به تعمیرکاران غیر حرفه ای و بدون نام پرهیز کنید. شرکت تعمیراتچی با داشتن تیم حرفه ای و کارآمد جزو شرکت های به نام در زمینه تعمیر یخچال و تعمیر ماشین لباسشویی می باشد.

 

ترموفیوز یخچال

چه مشکلاتی در یخچال فریزر مربوط به قطعه ترموفیوز است؟

اگر هر یک از موارد زیر برای یخچال فریزر رخ داد، باید ترموفیوز یا همان فیوز حرارت گرمایی کنترل و بررسی شود ، البته باید در نظر داشته باشید که سایر قطعات نیز به هنگام به وجود آمدن مشکلات نیاز به بررسی دقیق دارند. البته در این جا تنها قصد دارم مسائل مربوط به ترموفیوز را بیان کنم.

  • اگر یخچال فریزر شما دچار کاهش برودت بشود، یا به عبارتی دیگر اگر دمای فضای داخلی یخچال افزایش یابد، باید ترموفیوز یخچال مورد بررسی قرار گیرد.
  • اگر یخچال فریزر شما دچار برفک می شود، حتما باید ترموفیوز یخچال را با دقت بررسی کنید.
  • اگر یخچال فریزر عمل یخ زدایی یا همان برفک زدایی را انجام نمی دهد، ترموفیوز باید با دقت کنترل و بررسی شود.
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *